Đumbir više nije nepoznanica u domaćinstvima i ne doživljavamo ga više toliko egzotično, no možda ga konzumirate na samo jedan način, pa ste u potrazi za još ideja kako ga koristiti. Taj aromatičan i ljutkast korijen je 3 u 1: i hrana, i začin, i lijek. Djeluje protuupalno, osvježava i dobro miriše! Evo nekoliko ideja kako koristiti đumbir:

Vrući đumbir

Vjerojatno najčešći način korištenja đumbira je u čaju. Najbolje je komadiće svježeg đumbira preliti vrelom vodom, a potom dodati bilje ili filtar-vrećicu čaja i kad se malo ohladi zasladiti medom. Osim čaja, đumbir možete upotrijebiti i u vrućem napitku s rogačem i biljnim mlijekom, no ovdje je zgodnije imati ga u prahu. Jednu kavenu žličicu đumbira u prahu stavite na dno šalice te dodajte pola kavene žličice kurkume u prahu. Dodajte čajnu žlicu rogača u prahu te dobro izmiješajte s malo meda. Potom zalijte vrućim rižinim, sojinim ili bademovim mlijekom i uživajte u nesvakidašnjem čašćenju vaših okusnih pupoljaka. Napitak će vas ugrijati, osvježiti, a ujedno je fin i mirisan. Isprobajte!

Čaj od limuna i đumbira

Sok od đumbira

Ako ste hrabri, iscijedite u sokovniku nekoliko korijena đumbira i popijte naiskap! Samo se šalimo – bilo bi to možda ipak previše, no definitivno nije loše zaista napraviti takav sok od đumbira, a potom ga pomiješati s drugim sastojcima kao što su voda, med i limun. Dobit ćete tako odličan, osvježavajući napitak kojim možete započeti dan. Toj kombinaciji dodajte maline, banane i par listova špinata, izmiksajte u fini smoothie i popijte kao međuobrok.

Đumbir Shot 

Ako pak niste sigurni koji omjer sastojaka je najbolji, isprobajte naš Double Defense Wellness Shot u kojem je đumbir glavni sastojak. Wellness Shooteri su mala pića izrazito visoke koncentracije mikronutrijenata i osmišljeni su da bočicom od 60ml zadovoljite dnevne potrebe vitamina, minerala i ostalih mikronutrijenata. 

Wellness Shooteri Plantea

Đumbir protiv mučnine

Đumbir i limun odlični su saveznici kada je mučnina u pitanju, no trudnice trebaju biti oprezne s đumbirom i posavjetovati se s liječnikom oko njegove upotrebe. One neka radije odaberu sok od limuna. No, ostali koji se suočavaju s mučninama (od puta, npr.), neka pokušaju grickati sirovi đumbir, mirisati ga, ili pojesti kandirani. Možete ispeći i kekse u koje ste dodali malo naribanog svježeg đumbira ili onog u prahu – praktični su za putovanja. A budući da su ukusni, vjerujemo da ćete ih peći i kad ne osjećate mučninu. Upotrijebite recept koji i inače imate za suhe kekse, samo u smjesu dodajte đumbir (recimo, za paprenjake).

Jela sa đumbirom

Razna jela koja sadrže meso i povrće dobro će se sljubiti s đumbirom. Važno je ne pretjerati, ali i koristiti trik. Primjerice, ako radite rižoto s povrćem i piletinom, đumbir bi se trebao naći u njemu, a trik je sljedeći: kada na tavu za dinstanje stavite ulje, na njemu ugrijte začine, uključujući i đumbir, ali samo kratko da ne pregore. Potom dodajte luk i ostalo povrće koje ćete dinstati. Uobičajeno je dodavati začine na kraju, kad je jelo skoro kuhano, no isprobajte ovu metodu ako dosad niste – iznenadit će vas punoća okusa začina. Kad je đumbir u pitanju, slobodno eksperimentirajte, vrlo je zahvalan za hokus-pokus!

Povezani proizvodi

Vitamin C Shot

Acerola i divlji šipak

Immunity Shot

Đumbir i kurkuma

Povezane objave

Želiš saznati više?

Pretplati se na naš newsletter i svaki tjedan ti šaljemo novi članak sa zanimljivostima.

Odgovori